“Човек је начињен по облику и обличју божјем, отуда има нечег божанског у уметности
стварању ликова” – Теодор Студит
Чини ми се да смо овогодишњом 29. изложбом готово ушли у „предворје” предстојеће, 30. јубиларне, али да смо квалитетом и интересовањем иконописаца постигли да се сваке године
изложбе разликују и да сваке године показујемо велики број нових, квалитетних аутора, а с друге стране и неке нове представе, ликове светаца, чак и неке иновације у технологији, ни мало не губећи оно основно што икона представља и што треба да носи у себи.
Традиционална изложба икона која се ове године организује 29. пут у галерији Културног центра у Шапцу је одувек била драгоцена, јер се свих ових година на њима стицала и формирала сазнања о актуелном тренутку у ликовној уметности, дијагностицирало се стање, сагледавали су се успони и заблуде, поглед уназад, резимирале се досадашње поставке и све то резултира историјко-уметничким закључцима о икони и иконопису, о токовима ове врсте сликарства у нашој земљи и земљама окружења. Последње три деценије одиграва се интензивна обнова иконографије и других видова религијски усмерене ликовне уметности код нас. Развија се како класични иконопис, тако и различити видови обраде религијског садржаја и тема . Српска иконографија негује и развија се у широком ликовном распону у својеврсном троуглу- од византијске и српске средњевековне традиције на једној, оне које се ослањају на народну наивну уметност па до оне која укључује ренесансна ии барокна искуства на трећој страни. Усред смутних времена, услед раздора, међусобних спорења, услед дубоких немира, у овој 2025. години учесници 29. изложбе икона откривају нам у духовном погледу бесконачни, непомућени мир–мир свевишњег света.
На овогодишњи конкурс за изложбу икона у галерији Културног центра приспело је 98 икона од 79 аутора из Србије и Републике Српске, а трочлани жири који је радио у саставу : Јелена Поповић, иконописац из Бијељине, председница, Милена Кијурина, професор и иконописац из Шапца и Соња Петровић Јагић, историчарка уметности из Шапца за излагање је одабарао 52 иконе од 48 аутора. Овогодишњи лауреати су Владимир Ћетковић из Сремчице који је са својим Крстом у коме се налази 14 минијатура са сценама мученика показао свој невероватан таленат и извандредну технику и Анђелија Димитријевић Лепчевић за икону Свети Игњатије Богопримац, несвакидашња идеја и савршен иконографско решење, а похваљене су две уметнице Бојана Вујић из Бајине Баште за изузетан мозаик Св. Архангела Михаила и Милица Мишић из Беркасова за једну сјајну икону Св. Цара Лазара и Царице Милице са Св. Деспотом Стефаном Лазаром, несвакидашња представа урађена мајсторски на свили.
Ова 29. изложба икона показала је велики број квалитетних аутора који су у својим радовима достигли стваралачку синтезу врхунске богословске концепције са приказаном уметничком симболиком, која налази израз у ритму цртежа, хармонији колорита и пластичним формама, показујући и друге технике у којима се може достићи врхунски иконографски рад као што је
мозаик, дуборез, вез…
Шабац, 5. мај 2025. године,
Соња Петровић Јагић